AU_BM_EVO_RNSH  (48)

Yealands Estate Şaraphanesi

Binada yüksek yalıtımlı bir kaplama bulunmakta olup gelmiş geçmiş en çevre dostu şarap imalathanelerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Proje

Bu projenin tasarım felsefesi, Yealands Estate’de yüksek verimliliğe sahip ve mimari olarak nefes kesici dünya çapında bir şarap imalathanesi yapmaktı. Bina, manzaradan ilham almış olup kıvrımlı çatılar, yakındaki tepeleri yansıtmakta ve binanın geneli ise, kırsaldaki geleneksel aile işletmeleri şeklindeki şarap imalathanelerini anımsatmaktadır. 

Yer:
Blenheim, Yeni Zelanda
Yıl:
2009
Cephe:
Mimari Cephe Paneli | Micro-Rib
Çatı:
Kıvrımlı Çatı
Yüzey:
Spectrum Metalik Gümüş
İndir
NZ_R&W_AWP&CR_YealandsEstateWineryBlenheim (1)
Previous
Next

Teknik Çözümler

Kıvrık Çatı, gizli vidalı yalıtımlı panelden yapılmakta olup en az 150m çapındaki kıvrık çatılar için idealdir. İstenilen kubbe etkisini yaratmak için her iki uçtan kıvrıldığı için tamamen eşsiz bir paneldir. Bu projede kıvrık çatı, alçak uçtan yüksek merkez alan kadar kalkmakta olup özellikle şarap imalathanesindeki tankların küçükten büyüğe doğru akışını takip edecek şekilde tasarlanmıştır

AU_BM_EVO_RNSH  (161)

Sürdürülebilirlik Lideri

Yealands Estate, Yeni Zelanda’da bulunan en teknolojik ve çevre dostu şarap imalathanelerinden birisi olup sürdürülebilir ve çevre dostu bir geleceğe zemin hazırlamıştır. Bu projenin inşasında sürdürülebilirlik hususu, ana şart olarak karşımıza çıkmış olup Yapı Araştırma Kuruluşu tarafından verilen Çevresel Profil Belgesini alabilme imkanı nedeniyle Kingspan panelleri tercih edilmiştir. Monte edilen Kıvrık Çatı ve Mikro Oluklu paneller, %100 geri dönüştürülebilir olup oldukça yüksek bir yeşil not olan A ila A+ notuna sahiptir.

AU_BM_EVO_RNSH  (130)

Manzaranın Yansıtılması

Tasarım brifinginde sunulan vizyonu tam olarak yansıtacak kubbe şekilli bir çatı yaratmak üzere Kingspan’in Kıvrık Çatı paneli seçilmiştir. Şekil, şarap imalathanesi şartlarını mükemmel şekilde karşılamakta olup çevredeki kırsal tepeleri yansıtmaktadır. Paneller, pürüzsüz ve estetik olarak hoş bir görüntü sunan Spectrum Metalik Gümüş ile boyanmıştır.

AU_BM_EVO_RNSH  (130)

İşletmenin Korunması

Bina içerisinde tutulan yüksek derecede yanıcı ürünlerden dolayı, bu projede, üstün Yangın Güvenliği (FireSafe) sunan paneller kullanılması zorunluluk arz etmiştir. Monte edilen hem Kıvrık Çatı hem de Mikro Oluklu paneller, LPCB onaylı olup işletme sahiplerinin içlerinin tamamen rahat etmesini sağlar.

AU_BM_EVO_RNSH  (130)

Arayın, projenizde birlikte çalışalım