AU_BM_EVO_RNSH  (48)

Queens Üniversitesi

Ana binayı hem tamamlayan hem de ana binayla kontrast oluşturan yeni ek bina.

Queen’s Üniversitesinin yeni Öğrenci Merkezinin tasarındaki temel kriter, yeni bir binanın 1950lerde inşa edilen mevcut binanın yeni ‘merkezi’ statüsüne uygun güçlü görsel bir kimlik taşıyacak şekilde inşasıdır.   
Hem mevcut hem de gelecekteki öğrencilerin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek düşük karbon seviyesine sahip bir bina yapılması da önemli şartlar arasında yer alıyordu. Kingspan ile çalışılması, bu vizyonun başarabilmemizi sağlamış olup sonuçta ortaya gelecek nesil öğrencilerin de muhtemelen çok hoşlanacağı görsel olarak çarpıcı ve yüksek kaliteli bir bina kaplaması ve yüksek enerji verimliliğine sahip bir bina çıkmıştır.  
 
Burwell Deakins Architects

Proje

Cephede kullanılan koyu bakır-kahve tonlar, asıl binanın tuğla rengiyle uyumlu olmakla birlikte yeni yapının kesin, açılı hatları binanın geri kalanının simetrik düzeniyle kontrast oluşturmaktadır. Bu sayede Burwell Deakins mimarları, eski üniversite kampüsünün mimari ve estetik mirasından ödün vermeden gelecekteki birçok nesil için tasarlanmış hissi veren yeni bir alan oluşturma başarısına erişmiştir

Yer:
Belfast, Birleşik Krallık
Yıl:
2016
Cephe:
Corten Çelik | Kancalı Kaset BENCHMARK Karrier
İndir
IR_F_MTCT_Queens Hub 8583
Previous
Next

Gelecekte de Kullanılabilir

Hem şu andaki hem de gelecekteki öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayama yetecek düşük karbon seviyeli bir binanın sunulması önemliydi. Kullanılan ürünler, yeni binanın enerji verimlilik performansını karşılamasını ve enerji maliyetlerinde meydana gelecek gelecekteki artışlara karşı hazırlıklı olmasını sağlamıştır.

AU_BM_EVO_RNSH  (161)

Tasarım Çözümleri

Kingspan’in teknik ekibiyle yakın işbirliği içerisinde çalışılarak binanın tüm tasarım şartlarının karşılanabileceği bir ürün çözümü bulunmuştur. Proje tasarım ekibi, şartnamede istenilen şekil, stil ve performans şartlarını, üstelik çok kısıtlı bir zaman diliminde karşılama bakımından önemli bir zorlukla karşılaşmış olup iş için doğru ürünlerin belirlenmesi hayati önem arz etmiştir.

AU_BM_EVO_RNSH  (130)

Doğa Güçlerine Karşı Koruma

Corten Çelik, havanın etkisiyle eskiyen çelik bir cephe olup zaman içerisinde paslanarak Belfast’ın tersane geçmişini anımsatan bir yüzeye kavuşan yüksek derecede dayanıklı, koruyucu bir kaplama oluşturur. Bu ürün, hem estetik hem de işlevsel şartları karşıladığı için proje için ideal çözüm olmuştur

AU_BM_EVO_RNSH  (130)