Kingspan, Denizlerdeki Plastik Maddeleri Temizlemek için Ortak Girişim Başlattı

5 Temmuz 2019 Kingspan MEATCA
Plastic
  • Geri dönüştürülen şişeler, Kingspan yalıtım ürünlerinin üretiminde kullanılacak
  • Bu taahhüt kapsamında mevcut geri dönüştürülmüş plastik kullanımı dört katına çıkacak
  • Ara hedef: 2023 yılına kadar 500 milyon şişe
  • Denizlerdeki plastik maddeleri temizlemek için EcoAlf Vakfı ile 3 yıllık anlaşmaya varıldı  

Düşük karbonlu binalara yönelik yüksek performanslı yalıtım ve giydirme çözümleri alanında dünya lideri olan Kingspan,  kendi yalıtım sistemlerinde kullanılmak üzere 2023 yılına kadar yıllık 500 milyon ve 2025 yılına kadar da yıllık 1 milyar şişenin geri dönüştürülmesi için kolları sıvadı. Bu geri dönüşüm girişimi, şirketin kendi enerji tasarruflu ürünlerini düşük karbon oranlarıyla ve çevreye karşı sorumlu şekilde üretmeyi amaçladığı ve 2020 Net Sıfır Enerjili üretim hedefinin de yer aldığı daha geniş kapsamlı Kingspan programının bir parçasıdır.

Yalıtım ürünlerinin imalatında zaten geri dönüştürülmüş plastik kullanmakta olan Kingspan, bugünden itibaren, denizden çıkarılıp İspanya’nın Barcelona şehri yakınındaki fabrikasında işlenen geri kazanılmış plastik ürünleri de bu üretim zincirine ekleyecektir. Bu tesiste, halihazırda yıllık 250 milyon adet şişe geri dönüştürülmekte olup bu rakamın altı yıl içerisinde dört katına çıkarılması gibi iddialı bir hedef belirlendi.

Kingspan olarak bu hedefimizi yakalamak için EcoAlf Vakfı ile ortaklık yaptık. Şirketimiz, 3 yıllık ortaklık kapsamında EcoAlf Vakfı’nın balıkçılardan oluşan ağıyla her yıl Akdeniz’den 150 tona kadar atığın temizlenmesine proaktif bir yaklaşımla yardımcı olacaktır. Kingspan, denizden çıkarılarak geri kazanılan plastik maddeleri, üretiminde mümkün olduğunca çok kullanacaktır.  

Geri dönüştürülmüş plastik şişelerin kullanımı sayesinde bu şişelerin toprağa gömülmesinin ve daha kötüsü denizlerde kalarak kirlilik yaratmasının önüne geçilecek. Halihazırda dünyada bugüne kadar üretilen plastiklerin %9’u geri dönüştürülmüş olup Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na göre her yıl 8 milyon tondan fazla plastik atık denizlere bırakılmaktadır. Bu, her bir dakikada bir çöp kamyonu dolusu plastiğin denizlere atılması anlamına gelir.

Kingspan Group Genel Müdürü Gene Murtagh, bu girişim hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi:
“Kingspan olarak sürdürülebilirlik taahhütlerimizi çok ciddiye alıyoruz. Kingspan’in sürdürülebilirlik planındaki “Gezegen Tutkumuz” taahhüdümüz kapsamında bugün yapılan duyuru, döngüsel ekonominin ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasının desteklenmesi amacıyla geliştirdiğimiz uzun vadeli stratejimizin bir parçasını oluşturmaktadır. Yapı sektörünün küresel çapta toprağa gömülen atıkların %30’undan sorumlu olduğu göz önüne alındığında Kingspan olarak sorumlu bir şekilde hareket ederek tedarik zincirinin tüm noktalarında atığı azaltmak için uygun çözümler geliştiriyoruz.”
EcoAlf Vakfı kurucusu Javier Goyeneche, konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi:  
“Kingspan ile böyle bir ortaklık içerisine girdiğimiz için heyecanlıyız. Kingspan, denizlerin temizlenmesine yönelik girişimimizin kapsamının genişletilmesine yardımcı olacaktır. Kingspan, denizlerden toplayarak geri kazanıma soktuğumuz büyük miktardaki malzemeyi üretiminde kullanarak döngünün tamamlanmasında bize yardımcı olabileceğinden bizim için ideal bir ortaktır. Ancak daha önemlisi, gezegenimizi daha temiz ve daha sürdürülebilir bir yer yapma konusundaki değerlerimizi paylaşan ortaklar istiyoruz ve Kingspan’le bu ruha uygun olarak birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”
Bugünkü duyuru, 2020 tarihi itibarıyla Net Sıfır Enerjili (NSE) bir işletme olarak faaliyet gösterme konusundaki taahhüdü dahil Kingspan’in önceki sürdürülebilirlik girişimlerini tamamlamaktadır. Kingspan, taahhütte bulunduğu 2011 yılından beri taahhüdün ölçeğini neredeyse iki katı artırmış olmasına karşın bu hedefini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir ve 2018 yılı itibarıyla bu taahhüdünün %75’ini gerçekleştirmiştir.