AE_RG_R_Ziplock_Queen Alia airport, Jordan (22)

Queen Alia Uluslararası Havalimanı

Hemen her tasarım ihtiyacını karşılamada mimarlara sunduğu esneklikten dolayı KingZip ürünü bu proje için ideal çözüm olarak değerlendirilmiştir.

Foster+Partners firmasından brifing aldıktan hemen sonra Kingspan Yalıtımlı Panellerdeki ekiple konuşmamız gerektiğini anladık. Kingspan firmasıyla daha önce bir takım farklı projelerde birlikte çalışmıştır ve müşterilerimiz için eşsiz, yüksek performans sunan yapılsa çözümlere ihtiyaç duyduğumuzda Kingspan firmasının bunu yapabileceğini biliyoruz.
 
J&P Ltd

Proje

Queen Ali projesi, Foster + Partners firmasının vizyonunu gösteren teknik bir çizimle başlamıştır. Bu vizyonun önemli bir kısmını, bir yandan Levant bölgesine ulaşım kolaylığı sağlarken diğer yandan etraftaki bölgesel havayı yansıtan bir havalimanı terminali yapılması oluşturuyordu. Sonuçta Kingspan, J&P Ltd firmasıyla birlikte bu vizyonu, ödül kazanan mimari bir binaya dönüştürmüştür.  

Yer:
Amman, Ürdün
Yıl:
2016
Çatı:
KingZip
Yüzey:
Kingspan Spectrum | Siyah Gri
İndir
AE_RG_R_Ziplock_Queen Alia airport, Jordan (14)
Previous
Next

Bir Vizyonun Hayata Geçirilmesi

Tüm büyük projelerde olduğu gibi bu projede de üstesinden gelinmesi gereken pek çok zorluk vardı. Yerel iklim, terminalin enerji performansı konusunda zorluk teşkil ediyordu. Gündüz sıcaklıkları oldukça yüksekken gün batımından sonra sıcaklıkta büyük bir azalma meydana geliyordu. Sıcaklıklarda yaşanan bu tür dramatik dalgalanmalar, binanın genleşmesi ve sıkışmasına yol açabilir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için çelik kilit geçme ve kenetli çatı (standing seam) sistemi ve kalıplı beton kabuklar arasında 300mm’lik boşluk bırakılmıştır. Bunlar ayrıca tek katmanlı hava sızdırmaz bir membran kullanılarak yalıtım ve korumaya alınmıştır. İlave bir koruma önlemi olarak her bir kubbenin merkezinde birkaç 50 mm’lik delik açılarak ısı yayılması teşvik edilerek aşırı ısınma engellenmiştir.

AE_LLC_R_KZSF_Queen Alia (2)

Yaratıcı Özgürlük

KingZip, farklı metal tipleri ve boya seçenekleri, muazzam çeşitlilikte uzunluk, genişlik ve kıvrım seçenekleri sunar. Bu projedeki yapının çelik yapısı, KingZip ürünüyle kaplanmış olup çatıda güzel ve eşsiz çift kıvrımlı taç yaprağı şekilli bir şekil elde edilmiştir. Çatıdaki bu çelik taç yapraklarının her birisi, destekleyici kolonlardan çıkarak palmiye ağacı görüntüsü oluşturan kubbelerin üstünü örter. Bu yapıda, bölgenin manzarasından ve kültüründen ilham alınmış olup bu muhteşem çatının tasarımında bedevi çadırlarından ilham alındığına inanılmaktadır. KingZip, bir tasarım ve vizyonun, mükemmel doğrulukla yapılmasına imkan sağlamıştır.

AE_LLC_R_KZSF_Queen Alia (1)

Personelin ve Mülkiyetin Korunması

KingZip, yalnızca esnek çalışma imkanları sunmakla kalmayıp aynı zamanda yapı yönetmeliğine göre 0 Sınıfı şartlarını karşılar ve FM 4471 onaylı ve UL 580-90 belgelidir.

AE_LLC_R_KZSF_Queen Alia (5)

Tasarım Çözümleri

KingZip, şantiyede üretilebilir. Bu sayede çok uzun sac uzunluklarına sahip çatıların yapılabilmesine imkan sağlanarak uç bindirmelerine olan ihtiyaç ortadan kalkar ve hızlı bir yapım süreci sağlanır. Ekip, montaj sırasında, beton altyapıda farklılıkların meydana geldiği durumlarda istenen görünümün sağlanması için ilgili kubbelerin tasarımını değiştirmek üzere her zaman hazır bulunmuştur.

İlgili Ürünler